Apie

Vizija

Mes siekiame, kad Žaislų muziejus būtų vieta, kurioje atsispindėtų naujausios muziejų tendencijos, o vaikas taptų svarbiu kultūrinių veiklų dalyviu. Nors apie vaikus muziejuose pasaulyje kalbama nuo XIX a. pabaigos, tačiau jų įtraukimas ir muziejų prisitaikymas prie jaunųjų lankytojų labai užtruko. Lankytojams vis dar kyla klausimų, ar verta su vaiku užeiti į muziejų, ar bus jame ką nuveikti ir nuo kelerių metų muziejai tinka vaikams.

 

Tikimės, kad Lietuvos muziejai įvertins, kaip svarbu kuo anksčiau įtraukti jaunuosius lankytojų į muziejų veiklas, ir sudaryti galimybes šeimoms tyrinėti bei mokytis kartu. Tuo pačiu siekiame paskatinti ir pačias šeimas drąsiau lankytis muziejuose net su mažiausiais vaikais. Jei Jums patiems yra smalsu, jei domitės kokia nors tema, tikrai sugebėsite naudingai praleisti šeimos laisvalaikį vieni kitiems pakomentuodami ir mokydamiesi. Bet kuri bendra išvyka sustiprins šeimos patirtis ir bus nuostabus prisiminimas vaikams.

vizija_foto1
vizija_foto2
vizija_foto3

Istorija

Žaislų muziejus įkūrimo idėja kilo, kai vienas iš steigėjų Povilas Blaževičius rengė disertaciją seniausiųjų Lietuvos žaislų tema. Tuomet diskutavome ne tik apie tai, kokie žaislai buvo, kaip reiktų interpretuoti archeologijos duomenis, bet kartu ir apie mokslo bei tyrimų prasmę. Surinkta medžiaga buvo išties gausi ir įdomi. Mąstėme, negi ji nuguls tik disertacijoje ir monografijoje. Tuo labiau, kad Lietuvoje tuo metu nebuvo muziejaus, pristatančio žaislų paveldą ir muziejaus, orientuoto į šeimas. Tikime, kad yra svarbu sudaryti galimybes kultūroje dalyvauti visai šeimai kartu, o vaikų įtraukimas į kultūros paveldo pažinimą yra svarbus jų lavinimui ir visuomenės ateičiai bendrąją prasme.

2010 metais kovo 8 dieną įregistravome viešąją įstaigą „Žaislų muziejus“ ir pradėjome viešinti muziejaus atidarymo idėją. Porą metų užtrukome ieškodami vietos, kur būtų galima fiziškai įkūrti muziejų ir priimti lankytojus, besidominančius žaislų ir žaidimų paveldu bei norinčių praleisti laisvalaikį kartu su šeima. Mums pasisekė, kad Vilniaus miesto savivaldybė palaikė šią idėją ir lengvatinėmis sąlygomis išnuomojo patalpas Vilniaus senamiestyje, Šiltadaržio gatvėje. 200 kvadratinių metrų patalpose ėmėme kurti ir vystyti Žaislų muziejų. 2012 metų gruodžio 7 diena tapo mums patiems labai svarbia ir įsimintina diena – Žaislų muziejus buvo oficialiai atidarytas kartu su Vilniaus miesto meru Artūru Zuoku ir Lietuvos Respublikos švietimo ir tuo metu kultūros ministro pareigas ėjusiu Gintaru Steponavičiumi ir būriu mums svarbių svečių. 2013 metais muziejus tapo Lietuvos muziejų asociacijos tikruoju nariu. Nuo 2017 m. muziejus yra ir Hands On! International Association of Children in Museums narys.

Atidarę muziejų lankytojus pasitikome su pirmąja ekspozicija „Seniausieji Lietuvos žaislai“, kurioje iš esmės ir buvo pristatyta dr. P. Blaževičiaus disertacija „Žaislai ir žaidimai Lietuvoje XIII – XVII a. remiantis archeologijos duomenimis“. Ilgainiui ši ekspozicija pasipildė naujausius mokslinius tyrimus apie vaikų darbą Viduramžiais pristatančia ekspozicijos dalimi „Vaikai ir plytos“ – kurios įrengimą parėmė kredito unija „Saulėgrąža“. Džiaugiamės gavę licenziją iš Vienos meno istorijos muziejaus eksponuoti originalaus dydžio XVI a. Peter Breigel vyresniojo paveikslo „Vaikų žaidimai“ kopiją. Šis paveikslas leidžia lankytojams dar akivaizdžiau pamatyti, kad Lietuvos archeologinė medžiaga yra gausi ir reikšminga, o žaidimas ir žaismingumas yra universalus fenomenas.

Toliau rinkome medžiagą bei plėtėme muziejaus kolekciją, siekdami palaipsniui papasakoti nuoseklią žaislo istoriją nuo seniausių laikų iki XX a. pabaigos. Mūsų laikmečio kol kas nesiekiame pristatyti, duodami jam dar ramiai tekėti iki tol, kol jį imsime analizuoti.

Taip po metų atsirado Akmens amžiaus laikotarpiui skirta ekspozicijos erdvė, o po kelerių metų XIX a. pabaigai ir XX a. pradžiai skirtas pasakojimas apie vaikystę kaime ir mieste. XX a. antrosios pusės žaislų originalai yra gausiausia muziejus fondų dalis, nes ji vis dar gausiai pildoma. Lankytojai dovanoja netikėtai rūsiuose ar palėpėse surastu senus žaislus, kartais sulaukiame ir ilgai saugotų žaislų, tačiau žmonės apsisprendžia, kad nebėra prasmės laikyti jų namuose. Taip muziejaus fondai gausėja atverdami galimybes žaislus ne tik parodyti, bet leisti juos išmėginti.

Esame nepaprastai dėkingi visiems artimiesiems ir draugams, kurie palaikė mūsų entuziazmą, padėjo remontuoti, įrengti, kalti ir dažyti, sugalvoti ir išpiešti, sukurti, pagaminti ir kartu tikėti, jog tokia įstaiga musų miestui ir šaliai yra reikalinga. Dėkojame lankytojams, kurie suprato mūsų idėją ir mielai įsitraukė į žaislų istorijos tyrinėjimus. Taip mes kartu su jais mokėmės, kūrėme toliau ir gilinome savo patirtį.

Žaislų muziejus yra sulaukęs apdovanojimų, kurie mums labai svarbūs įsivertinant, ar teisingu keliu einame:

2013 metaisLietuvos archeologijos draugija steigėjui archeologui dr. Povilui Blaževičiui suteikė Metų archeologo vardą už senovės žaislų ir žaidimų tyrimus ir jų rezultatų sklaidą.
2014 metaisŽaislų muziejus Europos muziejų akademijos ir tarptautinės vaikų muziejus vienijančios organizacijos HANDS ON Bolonijos knygų mugėje paskelbtas tarp dešimties stipriausių kultūros įstaigų edukacijas ir ekspozicijas pritaikiusių vaikams iki 13 metų.
2015 metaisŽaislų muziejus buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos už edukacinę veiklą su vaikais ir jaunimu.
2018 metais

 

2022 metais
Kultūros paveldo departamento ir Lietuvos archeologijos draugijos apdovanojimas įteiktas už sėkmingas Žaislų muziejaus edukacines veiklas vaikams ir šeimoms, siekiant atskleisti archeologo profesijos svarbą ir archeologinių žaislų ryšį su istorinio žaidėjo kasdieniu gyvenimu.

Hands On! Tarptautinė vaikų muziejuose asociacija suteikė Žaislų muziejui kokybės ženklą. Muziejus yra patvirtintas kaip „Home of 21st Century Education“ („XXI amžiaus švietimo namai“) judėjimo ambasadorius. 21-ojo amžiaus namai – tai vieta, kur šeimos ir vaikai, pasitelkdami kultūrą, meną ir žaidimą, gali mokytis, kaip teigiamai keisti ateitį.

istorija_foto1
istorija_foto2
istorija_foto3
istorija_foto4
istorija_foto5
istorija_foto6

Nuotraukose: Žaislų muziejuje lankėsi LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir įteikė muziejui trispalvę, kaip apdovanojimą už Vasario 16-osios šventimo iniciatyvą. Muziejaus atidaryme dalyvavo LR Kultūros ir sporto ministras Gintaras Steponavičius bei Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. Suteikus muziejui LR kultūros ministerijos apdovanojimą už edukacines veiklas svečiuose apsilankė ministras Šarūnas Birutis. Muziejuje priėmėme ir vieną garsiausių lietuvių kilmės režisierių Robertą Zemeckį su šeima apsilankiusį Lietuvoje. Viena iš mums reikšmingiausių dienų, kai vienas garsiausių pasaulio muzeologų Peter van Mensch kartu su kolega Arūnu Puškoriumi apsilankė muziejuje ir paliko įrašą „Šis muziejus yra besipildanti svajonė“.

Komanda

Indrė Jovaišaitė-Blaževičienė
STEIGĖJA, EDUKATORĖ

Žaislų muziejaus ekspozicijų ir edukacijų autorė VU Komunikacijos fakulteto doktorantė Domėjimosi sritys: modernioji muzeologija, į vaikus orientuoti muziejai žaismas kultūroje, žaidimo pedagogika.

Dr. Povilas Blaževičius
STEIGĖJAS

Archeologas, Žaislų muziejaus ekspozicijų autorius
Domėjimosi sritys: archeologija, tarpdisciplininiai kasdienybės istorijos tyrimai, muzeologija.

Alina Leščinskienė

Menotyrininkė, EDUKATORĖ

Vytautas Rašimas

Aktorius, atlikėjas, EDUKATORIUS

Renata Bruyndonckx
Saviugdos praktikė, EDUKATORĖ

Urtė Gecevičiūtė
Psichologijos studentė, EDUKATORĖ

Parama

Žaislų muziejus džiaugiasi, kad Vilniaus miesto savivaldybė remia muziejaus veiklą ir patalpas Šiltadaržio g. 2 nuomoja lengvatinėmis sąlygomis. Edukacinių projektų įgyvendinimą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba. Visa kita muziejaus veikla yra finansuojama iš pajamų, gautų už bilietus.

Norėdami prisidėti prie muziejaus gyvavimo galite:

  1. Pervesti paramą į muziejaus sąskaitą LT257300010134123834
  2. Skirti GPM procentus, įstaigos kodas 302486753
  3. Suteikdami paramą paslaugomis, daiktais ar patarimais.
  4. Įsigydami muziejaus leidinius ir suvenyrus.

Adresas

VšĮ „Žaislų muziejus“
Įstaigos kodas 302486753
Šiltadaržio g. 2, LT-01124 Vilnius

Sąskaitos numeriai:
LT257300010134123834
AB SWEDBANK

+370 604 00 449
info@zaislumuziejus.lt

Darbo laikas

Rekomenduojame registruotis. Rekomenduojama apsilankymo trukmė 1 val.

Darbo laikas: 

I  nedirba
II registruotoms grupėms

III registruotoms grupėms
IV 14:00 – 18:00
V 14:00 – 18:00
VI 11:00 – 16:00
VII nedirba

Žaislų muziejus © 2024. Visos teisės saugomos

lt_LTLT