Toy museum is inviting students from schools to learn about the history of toys and the latest researches in the field of archaeology and education. We provide educational activities to groups from schools and universities about the oldest archaeological toys in Lithuania, the history of manufacturers and designs and the meaning of play in our lifes. Museum offers more than 10 educational activities including guided tours and toy making workshops with natural materials.
Pažintį su muziejumi siūlome pradėti nuo pirmosios mūsų edukacijos apie žaislų istoriją. Puikiai suvokiame, kad vaiko rankose bet kuris daiktas gali virsti žaislu. Net jei mes nevadiname tokių daiktų žaislais, tai nereiškia, kad vaikai nežaidžia. Šis veikla yra tokia sena ir universali, kad žaidžiantį žmogų rasite ir visame pasaulyje ir visais istorijos periodais. Tačiau tam tikrus daiktus mes pavadiname žaislais ir tuomet jau galime pasakoti žaislų istorijas. Lietuvoje, remiantis archeologijos duomenimis, daugiausia istorijų prasideda viduramžiais, kai gyvenimas virė pilyse ir aplink pilis. Tad šios edukacijos metu pasikalbėsime, patyrinėsime ir pažaisime su archeologinių radinių kopijomis bei rekonstrukcijomis. Tuomet patys dalyviai galės atsakyti, ar žino tokius žaislus, ar su tokiais šiandien dar žaidžiama ir kas pasikeitė per šiuos 500 metų. Užsiėmimo trukmė 45 min., 30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
Archeologo profesija yra ypač reikšminga jei siekiame suprasti žmonijos istoriją iki rašytinių šaltinių. Pagal tai, ką pavyksta archeologams surasti, sprendžiame apie seniai gyvenusius žmones, jų aplinką ir gebėjimus. Todėl norime ir jaunuosius tyrinėtojus supažinti su šia kiek paslaptinga profesija. Tikras archeologas radinių ieško lyg lobio, tada tyrinėja juos lyg koks detektyvas, o paskui papasakoja apie nutikusias istorijas kaip tikriausias žynys. Užsiėmimo metu dalyviai patirs nuostabų jaunojo archeologo džiaugsmą atrasti daiktus žemėje. Jiems teks stropiai ir kantriai tyrinėti smėlio sluoksnius, susirinkti radinius, juos pažymėti tyrimų lape ir pamėginti nustatyti, kas tai yra. Užsiėmimo trukmė 45 min., 30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
Akmens amžius yra ilgiausias žmonijos istorijos periodas, apie kurį nemažai žinome ir vis dar stebimės, kaip žmonės sugebėjo išlikti tokiomis sudėtingomis sąlygomis. Ar buvo akmens amžiuje vaikų? Štai koks netikėtas klausimas! Bet vaikai tuoj pat vienas per kitą atsako, kad buvo. O ką jie veikė, ar žaidė, su kuo žaidė? Ar šiandien vaikai moka tokius pačius dalykus, ar jiems būtina ugdyti tuos pačius įgūdžius? Šie klausimai aptariame mūsų kelionės į akmens amžių metu. Diskutuosime, bandysime panaudoti ugnies uždegimo lanką, uogausime, grybausime ir bandysime suvokti, kaip viskas pasikeitė, o kas išliko nepakitę per tūkstančius metų. Užsiėmimo trukmė 50-60 min., 20-30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
Vaškas pelnytai vadinamas Lietuvos didžiosios kunigaikštystės girių auksu. Nors šiandien natūralus bičių vaškas asocijuojasi su žvakėmis, tačiau šis bičių produktas buvo labai svarbi eksporto prekė, kurią pirko ir naudojo Europa įvairiausioms reikmėms: apsauginė medienos danga laivų statyboje, patrankų ir varpų liejimo formų gamyboje, dažų gamyboje, netgi skulptūroms kurti. Užsiėmimo dalyviams siūlome išmėginti vašką ir susikurti savo figūrėlę, su kuria galima tiek žaisti, tiek pasipuošti savo kambarį. Vaškas ne tik skaniai kvepia, bet yra puiki priemone lavinti smulkiąją motoriką ir svarbiausia – fantaziją. Užsiėmimo trukmė 45 min., 30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
Vilkeliai yra vienas iš seniausių žmogaus pagamintų žaislų. Įdomu tai, kad keliaudami po pasaulį matome, kad jis yra ne tik seniai žinomas žaislas, bet beveik visur žinomas ir populiarus nuo senų laikų. Nors technologijos ir užvaldė pasaulį, šis žaislas išlieka populiarus ir XXI amžiuje. Kai tik pradedame sukti vilkelius vaikai tuoj pat sušunka „juk čia kaip beyblade“. Jie yra teisūs! Nors vizualiai vilkeliai gali skirtis, tačiau pradėjus žaisti pamatome, jog tai yra tas pats jau 4500 metus gyvuojantis žaislo ir žaidimo principas. Dar nuostabiau, kad jį pasigaminti galima kone iš bet ko. Vieną iš paprasčiausių būdų pasiūlysime ir užsiėmimo dalyviams. Pasigaminę galėsite tuoj pat susirungti. Užsiėmimo trukmė 45 min., 30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
Pasaulyje šis žaislas žinomas cup-and-ball ar bilboquet pavadinimu. Mes pavadinome gaudykle, nes gaudome pririštą kamuoliuką. Vienas iš paprasčiausių būdų pasigaminti gaudyklę – panaudoti popierinį puodelį, nedidelę popierinę tūtą ar susukti tvirtesnio popieriaus atraižą. Atrodo, kad žaidimo tikslas yra aiškus, o užduotis lengvai įveikiama, tačiau nuo to, kokią gaudyklę pasigaminsite – siaura ar plati, ilga ar trumpa virvelė, didelis ar mažas kamuoliukas – gali pasikeisti ir žaidimo sudėtingumo lygmuo. Šis žaidimas yra labai smagus būdas lavinti reakciją ir koordinaciją, o puošiant gaudyklę net ir fantaziją. Užsiėmimo trukmė 45 min., 30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
Lėlės arba žmogaus pavidalo figūrėlės yra vadinamos vienais iš seniausių žaislų. Juk tai yra sumažintas žmogus, kuris gali tapti pagrindiniu žaidimų veikėju. Pasaulio istorijoje yra žinoma apie kaulines ir medžiagines lėles iš seniausiųjų civilizacijų. Skirtingais laikotarpiais ir skirtingose šalyse buvo naudojamos skirtingos medžiagos: kaulas, molis, kukurūzų gurguolės, augalų plaušai, vaškas, audiniai, vėliau porcelianas, klijuotos drožlės, dar vėliau plastmasė. Užsiėmimo metu kviesime išmėginti tradicinius lėlių ir figūrėlių gamybos būdus iš audinio skiaučių ir siūlų. Vaikų pasigaminti žaislai atskleis, kaip daikto grožis priklauso nuo jį gaminančio vaiko gebėjimų ir fantazijos. Užsiėmimo trukmė 45-60 min., 20-30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
Per metus vaikai parašo bent vieną laišką. Dažniausiai jį adresuoja Kalėdų seneliui. Tačiau laiškai visada buvo ypatinga bendravimo forma. Jie leidžia perduoti informaciją, užfiksuoti prabėgančias akimirkas, jų reikšmingumą, palikti nurodymus ateinančioms kartoms. Archyvuose saugomi laiškai atskleidžia mums žinias apie tai, kaip anksčiau gyveno žmonės, kokie buvo tėvų ir vaikų santykiai, auklėjimo tradicijos. Laiškuose galima įžvelgti daugybę kasdienio gyvenimo atspalvių. Laiškų rašymo tradicija Lietuvoje tęsiasi nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų, todėl šis užsiėmimas išryškins, kaip per šimtmečius keitėsi laiškas. Edukacinio užsiėmimo dalyviai ne tik sužinos apie Viduramžių laiško rašymo, apipavidalinimo ir siuntimo tradicijomis, bet ir patys parašys laišką, dės vaško atspaudą pagal senąsias tradicijas. Kartu prisiminsime ir tėvelių žaistą bei XX a. antroje pusėje vaikų mėgtą atminimo laiškų-anketų žaidimą. Užsiėmimo trukmė 50-60 min., 20-30 minučių paliekame savarankiškam muziejaus ekspozicijų tyrinėjimui. Edukacijos kaina dalyviui – 5 eurai.
VšĮ „Žaislų muziejus“
Įstaigos kodas 302486753
Šiltadaržio g. 2, LT-01124 Vilnius
Sąskaitos numeriai:
LT257300010134123834
AB SWEDBANK
+370 604 00 449
info@zaislumuziejus.lt
Rekomenduojame registruotis. Rekomenduojama apsilankymo trukmė 1 val.
Darbo laikas:
I nedirba
II tik grupėms
III tik grupėms
IV 14:00 – 18:00
V 14:00 – 16:00
VI 11:00 – 16:00
VII nedirba