Jūsų laisvalaikio skaitymui pristatome nuolat papildomą skyrelį „Žaisladirbių istorijos“

   Žaislų istorija Lietuvoje yra nepelnytai pamiršta bei dar menkai tyrinėta. Nedaug, tačiau labai įdomių, žinių apie žaislus ir jų gamybą teikia archeologiniai, etnografiniai ir istoriniai šaltiniai. Todėl atrodytų, kad bent jau apie XX a. pramoninę vaikų žaislų gamybą turėtumėme žinoti absoliučiai viską – turėtų būti saugomi įmonių archyvai: techniniai brėžiniai, produkcijos ir reklamos pavyzdžiai. Dėja – daugelis įmonių nebeegzistuoja, archyvuose saugoma informacija apsiriboja darbuotojų atlyginimais, o muziejuose saugomus žailus galima suskaičiuoti ant rankų pirštų.

      Norėdami užpildyti šios srities pažinimo spragą Žaislų muziejuje kaupiame ne tik žaislus, kaip dirbinius, bet ir visą su jų „gimimu“ susijusią informaciją. Pamažu stengsimės ir Jus, mieli Žaislų muziejaus (kol kas tik virtualaus)  lankytojai, supažindinti su Lietuvoje veikusiomis ar dar veikiančiomis įmonėmis, gaminusiomis arba gaminančiomis žaislus.
     
      Remiantis šiuo metu turimais duomenimis, išsamesnę Lietuvos pramoninės žaislų gamybos istoriją derėtų pradėti tik nuo XX a. 6 deš. pabaigos. Žinios apie iki tol veikusias žaislų gamyklas labai skurdžios - vos kelios užuominos. Galima tik tikėtis, kad istorikams aktyviau domintis šia pramonės sritimi, pavyktų surinkti ir į dienos šviesą ištraukti daugiau faktų apie XX a. I p. žaislus, jų gamybą, importą bei prekybą. 
     
      Taigi, Jūsų laisvalaikio skaitymui pristatome nuolat papildomą skyrelį „Žaisladirbių istorijos“.    
     
      „ŽAISLAS
      1959 m. Vilniuje, Birbynių gatvėje, buvo pastatytas 4 numeriu pažymėtas pastatas. Šiame pastate 1960 m. įsikuria fabrikas ,,Žaislas, tuo metu priklausęs LTSR Vietinės pramonės ministerijai.
 
   

Pirmaisiais darbo metais fabrikas gamino tik kelių pavadinimų mašinas – skardinius sunkvežimius, autocisternas, traktorius ir žaislines skalbimo mašinas.
1960-1971 metais fabrikas gyvavo savarankiškai, o 1972 m., susijungus kelioms įmonėms, tapo gamybinio susievinijimo „Neringa“ dalimi. Fabrike ir toliau buvo gaminami įvairūs žaislai, daugiausiai iš litografuotos skardos ir plastiko. Gaminta nemažai įvairių mašinų, štampuojant kėbulus iš skardos bei kooperuojant juos su plastmasinėm detalėm.

   

 Taip buvo gaminti savivarčiai, kranai, ekskavatoriai, tralai su lengvosiomis mašinėlėmis ir kt. Dalis šių mašinų buvo su užsukamuoju mechanizmu.


   

      Šiame fabrike dar buvo gaminami žaisliniai medžiokliniai šautuvai iš skardos bei medžio, vaikiška kino kamera su „Kino megėjų draugijos“ multiplikaciniais filmukais, bei įvairios plastizolinių (guminių) žvėrelių formos – paršiukų, vilkiukų, ančiukų, kačiukų, kiškučių ir kt.
 
 
   

Pastarieji buvo liejami I-ame susivienijimo „Neringa“ ceche (Daugėliškio g. Nr. 32), vėliau dažomi nupurškiant pulverizatoriumi.


 
   
     

      1991-1992 m. gamybinis susivienijimą „Neringa“ buvo išskaidytas ir „Žaislo“ egzistavimas artėjo prie pabaigos. Dar kurį laiką tuos pačius žaislus gamino AB „Lėlė“, tęsusi gamybinio susivienijo tradicijas, tačiau Rusijos rinkos užsidarymas ir finansinė krizė galiausiai palaužė ir šią bendrovę.
      Neabejotinai dar ir šiandien, tarp senų žaislų Jūs galite rasti „Žaislo“, o kartu ir „Neringos“ gaminių. Šią produkciją  galima atpažinti pagal žaisluose įspaustą arba išlietą logotipą – stilizuotą „Ž“ raidę su ratukais. 

 

      Verta dar paminėti, kad tiek „Žaislo“, tiek ir kitų fabrikų produkcija neretai buvo kopijuojama nuo užsienietiškų pavyzdžių. Vilniuje, „Mokslininkų namuose“, buvo „Ypatingų pavyzdžių paviljonas“, kuriame būdavo eksponuojami įvairūs iš užzienio šalių atvežti dirbiniai. Čia buvo demonstruojami ir žaislai. Būtent šiuos pavyzdžius fabrikų inžinieriai bei technologai studijuodavo, perdarydavo, o fabrikai – gamindavo.
     
  Norime pasidžiaugti, kad muziejui pavyko įsigyti 1965 m. publikuotą fabriko reklamą -
Ar žinot fabriką, kuris gamina džiaugsmą?“. 
   
      Laukite tęsinio.