Naujienos Eksponatai Edukacija Bičiuliai vizija Kontaktai Žaislų muziejus En News Exhibits Education Friends Vision Contacts Žaislų muziejus En

,,XX a. žaislų istorijos metraštis
arba naujų muziejaus gyventojų pasakojimai

Šiandien norime pasidalinti su Jumis trijų retų ir labai įdomių  žaislų istorija. Už dovanas ir istorijas labai dėkojame Kristinai Kačkuvienei, o Rūtai Kačkutei dėkojame už jų perdavimą bei entuziastingą Žaislų muziejaus palaikymą.

Taigi, dvi lėlės ir meškinas atkeliavo į Žaislų muziejus 2011 m., tačiau jų gyvenimo istorija prasidėjo gerokai anksčiau, dar tais gražiais 1935-36 metais. Lėlės berniukas ir mergaitė buvo pirkti Kaune. Berniuką Emilija Henings pirko lankydama savo seserį Nataliją. Netrukus sesuo Emilijai padovanojo antrąją lėlę - mergaitę. Emilija gyveno Latvijoje, tad ir lėlės savo jaunystės metus praleido ten, Liepojoje. 1984 metais lėlės sugrįžo į Lietuvą - šį kartą į Vilnių, o 2011 m.balandį apsigyveno Žaislų muziejuje.

Berniukas. Gimimo metai - 1935-36 m. Ūgis - 48 cm, rankos ir kojos medinės (dažytos), galva - presuotų drožlių ar papje-maše (?), akys mėlynos, plaukai - rusvi. Torsas - medžiaginis, kimštas vata. Krūtinės apimtis 27 cm, pėdos ilgis - 7 cm. Kaip pasakytų Karlsonas: ,,Vyrukas ohoho, kupinas jėgų!”. Puošnus, žalsvas tautinis kostiumas (marškiniai susegti perlamutrine sagute) bei odiniai bateliai. Gerai išauklėtas ir mandagus.

Mergaitė. Gimimo metai - 1935-36 m. Ūgis - 50 cm., galva iš papje-maše, akys rudos, skruostai rausvi, plaukai rudi. Torsas ir rankos kimštos drožlėmis. Kojos iki kelių - kietos medžiagos (baltas molis?), aptrauktos rausvu audiniu, viršus - kimštas drožlėmis. Galūnės prie korpuso tvirtintos vielos šarnyrais. Pėdos ilgis - 5 cm, krūtinės apimtis - 23 cm. Dailiu sijonu su žalsva prijuoste, ilgų rankovių lininiais marškiniais ir tamsia liemene. Galva pridengta skarele. Darbšti ir naginga mergaičiukė.

Lėlių gamintojų istorija. Pasak dovanotojų, abi lėlės buvo pagamintos ,,Kauno Dailėje. Tačiau, atsižvelgiant į jų pagaminimo laiką (1935-36 m.), jos gamintos įmonės pirmtakėje - ,,Marginių kooperatinėje bendrovėje. Ši bendrovė buvo įkurta 1930 m. liaudies menui ir namų pramonei remti. Tuo metu tai buvo pirmas ir vienintelis serijinis liaudiškojo stiliaus kaimo dirbinių kooperatyvas.
Marginių bendrovė ne tik supirkdavo ir prekiaudavo savo valdomose parduotuvėse amatininkų dirbiniais, bet ir aprūpindavo juos žaliavomis, kreditais, teikdavo pašalpas ligos ar nelaimės atveju, pardavinėdavo tobulesnius darbo įrankius.
Žinome, kad Marginių parduotuvėse buvo prekiaujama ir mus dominančiais žaislais. Tačiau informacijos, kokie jie buvo, kol kas turime nedaug. Juolab, kad ,,žaislais anuomet buvo vadinami ne tik vaikų žaislai, bet ir suvenyrai.

,,Marginių kooperatinės bendrovės reklama 1931 m. laikraštyje ,,Motina ir vaikas

Trečioji bičiulių dovana - rimtas girių gyventojas ir švelnus sapnų bendrakeleivis - Meškis.  1956 metais ambasados darbuotojas - spaudos atašė - Mykolas Jackevičius šį meškiną pirko Berlyne. Septintojo gimtadienio proga Meškį jis padovanojo Kristinai Icikavičiūtei (Kačkuvienei).

Meškinas. Slapyvardis - Meškis. Gimė 1956 m. Berlyne. Augalotas, tvirto kūno sudėjimo. Ūgis - 60 cm, krūtinės apimtis - 52 cm, pėdos ilgis - 10 cm. Akys rudos, nosis siuvinėta rudais siūlais, pėdos ir plaštakos - pablukusios oranžinės spalvos, kūnas kimštas drožlėmis. Būdo bruožai - draugiškas, geraširdis, jaukus. Kalba svajingai, juntamas švelnus vokiškas (Hochdeusch) akcentas.

-------------------------------------------------------------------------
Šaltiniai:

Šatavičiūtė L., 2005. Marginių kooperatinės bendrovės produkcija 1931-1940 metais: tautinio autentiškumo problema // Dailės parafrazės XX amžius. Vilniaus Dailės akademijos darbai. T. 38. P. 63-82.

Rimkus V. Juozas Laurinkus XX a. liaudies meno kryžkelėse. (http://www.lietuvostautodaile.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=208&Itemid=0)

Mažrimienė V. Leokadija Belvertaitė (1904-1992): tautinės savimonės identifikacija sovietmečiu // Lietuvos muziejų rinkiniai. Nr.3. (http://www.museums.lt/Biblioteka/Mazrimiene.htm)