Šiaurinės Indijos vaikų žaislai

Šių metų rugpjūčio mėnesį muziejaus atstovai lankėsi Himalajų kalnuose, šiauriniame Indijos regione - Ladake (dabar tai Džamu ir Kašmyro valstija). Šiame tolimame ypatingo grožio regione kalbinome vaikus ir jų tėvelius bei rinkome žinias apie įprastines pramogas bei žaislus.

Ladakas (angl.Ladakh) yra buvusi tibetiečių karalystė Himalajuose, dabar regionas Džamu ir Kašmyro valstijoje, Indijoje. Ladako sostinė ir pagrindinis miestas - Lė. Ladako plotas 45110 km², turi 270 tūkst. gyventojų. Tai vienas rečiausiai apgyvendintų regionų Indijoje. Ladakas yra plačiai žinomas savo kalnų grožiu bei savita kultūra ir dažnai vadinamas ,, mažuoju Tibetu . Dauguma ladakiečių - tibetiečių palikuonys. Dominuojanti religija - tibetiečių budizmas, tačiau nemažai gyventojų taip pat yra šiitų musulmonai.

 
   Daug bendraudami su vietiniais gyventojais, kelionės metu sužinojome, kad tradicinių vaikų žaislų yra labai nedaug. Dažniausiai vaikai žaisdavo su natūraliais objektais - akmenėliais, šakelėmis ir kt., arba visai tam neskirtais daiktais - įrankiais, buities padargais, indais ir kt. Klasikiniais ladakiečių žaislais galima laikyti riedančius gyvūnų pavidalo medinukus, lėles (molines arba medines) bei vaikiškas nešynes.

 

Vienas iš aplankytų tradicinių ladakiečių kaimų Nerak yra įkurtas ant Zanskar upės kranto.


Vaikai visur yra vaikai, smagiausia veikla - žaidimai, mėgstamiausias maistas - saldainiai. Hanupatta kaimas. 
 
  Nauji muziejaus eksponatai - ratuotieji žvėreliai (~XX a. vidurys) - mylimi Ladako vaikų žaislai.


Gyvenimo sąlygos nelengvos, o klimatas atšiaurus. Vaikai nuo mažens pratinami dirbti visus ūkio darbus. Šioje nuotraukoje - šeima su vaikais ilsisi derliaus nuėmimo metu rugių laukuose greta Yelchung kaimo. 
 
   
Populiarus vaikų žaislas - miniatiūrinė nešynė. Suaugusieji tokiame krepšyje nešioja šieną, kurą, maistą ir kt., o vaikams - tai puikios lėlių nešynės.


Ladako vaikai į mokyklą eina nuo 3,5 metų. Mokyklos atostogos - rugpjūtis ir 2,5 mėnesiai žiemą. Ši mergaitė į mokyklą Hanupatta važiuoja iš Photoksar kaimo, tai 18 km. kelias įveikiantis 4,9 km aukščio Sir Sir La perėją. Dažnai vaikams mokyklos dar toliau ir kelionė į jas užtrunka 5 valandas. Tuomet, vaikai visą savaitę gyvena mokyklos internate. 

Tad su rugsėjo 1-ąja sveikiname visus mažus ir didelius moksleivius, kurie į mokyklą iš šiltų namų nueina per 10 minučių arba nuvažiuoja patogiai su kokia nors transporto priemone!