SPALIO 2 dieną ŽAISLŲ MUZIEJUJE bus atidaryta mūsų kolegų
ir labai gerų bičiulių – Tartu Žaislų muziejaus – paroda
„ESTIŠKI ŽAISLAI – tradicijos ir šiandiena“.


Ši paroda pristato estų folklorinių žaislų paveldą ir liaudies tekstilės raštų įkvėptus šiandienos žaislus. Parodos atidarymo proga šeštadienį ir sekmadienį 11-13 val. vyks atviros žaislų gamybos DIRBTUVĖS.

 Estijos kaimo vaikų žaidimai šimtmečius buvo susiję su supančia aplinka, gamta ir ūkio darbais. Žaislus daugiausia gaminosi iš turimų natūralių medžiagų – medžio, kaulų, audinių, skiedrų ir molio. Kankorėžiai, lapai, šiaudai, nedideli akmenukai – viskas, kas lengvai ranka pasiekiama – buvo taip pat naudojami žaidimams. Vaikų pasigaminti žaislai vaizdavo žmones, gyvūnus, namų ūkio ar kitus kasdienio gyvenimo objektus. Kartais vaikai pindavo įvairias figūras iš drožlių ar beržo tošies juostelių ir išsipjaudavo švilpukus iš vytelių. Mažus įrankius ar ūkio daiktus, įvairias rankos miklumą lavinančias dėliones, medžiagines lėles ir kitus sudėtingesnius žaislus vaikams pagamindavo tėvai ir seneliai.Iki šių dienų išlikę etnografiniai žaislai datuojami XX a. pirma puse, keli iš jų mus pasiekė iš XIX a. pabaigos. Apie senuosius kaimo vaikų žaidimus daug sužinoti galima ir skaitant muziejuje saugomus atsiminimus. Šiek tiek žaislų galima pamatyti ir senose fotografijose. Šioje parodoje pristatomos tradicinių žaislų kopijos yra iš Tartu Žaislų muziejaus kolekcijos.
 
Antroji parodos dalis pristato Estijos liaudies meno įkvėptus šiuolaikinius žaislus, kuriuos pagamino Estijos vietinių amatų departamentas ir Tartu universiteto Viljandi kultūros akademija. Tai nėra tradiciniai žaislai, tačiau Estijos liaudies meno raštai ir visame pasaulyje žinomi stalo žaidimai buvo naudojami kaip šviežias įkvėpimo šaltinis jiems sukurti. Be to, šių žaislų kūrėjai bandė atgaivinti amatininkų naudotus metodus, kurie jau skendo užmarštin.
Gyvūnai su pirštinių ir kojinių raštais, siuvinėti, megzti ir velti stalo žaidimai, taip pat siuvinėtos lėlės ir nedideli gyvūnėliai puikiai atskleidžia mūsų protėvių rankų darbo grožį ir paskatina šiandieną žmones gamintis žaislus patiems.

   DIRBTUVĖS:
LĖLĖS IŠ SKIAUČIŲ
Šimtmečius Estijos mamos ir močiutės savo vaikučiams gamindavo lėles iš paprastų ir lengvai randamų medžiagų. Norint pasigaminti paprasčiausią lėlę tereikia turėti medžiagos skiautelę ir šiek tiek siūlų. Šiandien vaikai iš medžiagos skiautės pagamintas lėles gali lengvai paversti šiuolaikiniais herojais: žmogumi šikšnosparniu, princu ar kokia fantastine būtybe.
   ŽAISLAI IŠ ŠIAUDŲ
Daugelis Estijos kaimo vaikų žaidimų buvo labai stipriai susiję su gamta ir ūkio darbų ritmu. Žaislus daugiausia vaikai gamindavosi patys iš randamų natūralių medžiagų: mediena, kaulai, nendrės, molis, kankorėžiai, lapai, žolė, akmenys. Juk žaisti galima su bet kuo. Šiose dirbtuvėse mes parodysime kaip iš šiaudų galima pasigaminti žaislus, pavyzdžiui žirgus, laivus ir lėlės.