DUK – DAŽNIAUSIAI UŽDUODAIMI KLAUSIMAI

Pastebėjome, jog pirmą kartą apsilankant Žaislų muziejuje iškyla klausimų, į kuriuos norime atsakyti plačiau. Kviečiame paskaityti ir tuos, kurie po ilgesnės pertraukos ketina grįžti ir pažiūrėti, kaip kasmet atnaujinama ekspozicija. Jei iškilo ir kitų klausimų, kurie čia nėra aptarti, lauksime Jūsų laiško info@zaislumuziejus.lt arba telefonu 860400449.

1. Kodėl darbo dienomis dirbate nuo 14 val.?
Žaislų muziejus pradeda darbą 9 valandą ryte, tačiau rytinis laikas iki 13:30 yra skirtas darželių, mokyklų ir kitų mokymo įstaigų grupėms. Kadangi vienu metu priimti galime daugiausiai 50 lankytojų, šie apsilankymai yra registruojami ir grupės atvyksta sutartu laiku. Kai muziejuje yra klasės, pavieniams lankytojams aplinka yra per triukšminga ir labai apkrauta, todėl turime atskirti šias lankytojų grupes.

2. Ar mūsų vaikams bus įdomu Jūsų muziejuje?
Kurdami Žaislų muziejų taikome moderniosios muzeologijos principus – edukacijas sujungiame su interaktyviais elementais, pristatomais ekspozicijose. Tokiu pagrindu, daugelį eksponatų įvairaus amžiaus lankytojai yra kviečiami išbandyti, suvokti jų veikimą per asmeninę patirtį, pažinti žaislų istoriją žaidžiant, skaitant ar bendraujant su edukatoriais. Šeimos, kurios mėgsta lankytis kultūros įstaigose, čia ras į juos orientuotą aplinką, kur tėveliai kartu su vaikais galės tyrinėti, žaisti ir išmėginti. Todėl labai tikimės, jog Jūsų šeimai ir Jūsų vaikams bus įdomu kartu leisti laiką mūsų muziejuje.

3. Mūsų vaikas jau yra buvęs Žaislų muziejuje, ar verta jam dar kartą eiti su klase?
Žaislų muziejus pristato keletą edukacinių programų, kurias pedagogai renkasi pagal darželyje, mokykloje aptariamas temas ar aktualias veiklas. Tad net ir ne kartą muziejuje apsilankę vaikai turi progos pažinti žaislų istoriją, vaikystės kasdienybė temas įvairiais aspektais ar dalyvauti su draugais žaislų dirbtuvėse. Kiekvienas apsilankymas yra unikalus, nes vaikų patirtis, jų žinios bei gebėjimai diskutuoti plečiasi. Edukaciniai užsiėmimai tampa kaskart vis gilesni, jų eigą lemia vaikų dalyvavimas, atsakymai, juokai ar klausimai. Tačiau labai svarbu, jog darželio grupės ar klasės apsilankymas muziejuje padeda vaikams ugdytis ir kitas asmenines kompetencijas, kurios yra būtinos darniam kolektyvui. Atvykę į kultūros įstaigą, dalyvaudami neformalaus ugdymo veikloje vaikai mokosi kartu tyrinėti, dalintis eksponatais, rūpintis šalia esančiu draugu, užleisti vietą, padėti, palaukti, kontroliuoti veiksmus. Veikloje dalyvaujantys klasės vaikai kartu išgyvena stiprias pažinimo emocijas, o tai labai suartina klasę, tvirtina jų bendrystę. Tad su klase kartu nedalyvavęs vaikas praranda tuos įspūdžius bei patirtis, kuriuos klasės tą dieną išgyveno kartu.

4. Nuo kokio amžiaus vaikams tinka šis muziejus?
Tyrimai rodo, kad vaikams svarbu tai, kas svarbu ir įdomu jų tėveliams. Todėl amžiaus limito nėra, jei kartu tyrinėja ir tėvai. Žaislų muziejaus ekspozicija kurta atsižvelgiant į įvairaus amžiaus grupes. Kai vaikas jau pats vaikšto, jis gali imti eksponatus, juos apžiūrėti, išmėginti pagal savo galimybes, tad jiems smagu, kad gali daug ką imti į rankas. Pati žaislo istorija, skirtingos medžiagos, veikimo principai aiškesni vaikams nuo trejų metų. Nuo minėto amžiaus jau priimame vaikų grupes ir į rytines edukacijas. Kuo vaikas vyresnis, tuo giliau suvokia muziejaus temą, tačiau pats svarbiausias dalykas – smagiai leisti laiką ir sužinoti naujų dalykų, įgyti naujų patirčių kartu su savo tėveliais.

5. Ar reikia registruotis į ekskursiją?
Savaitgaliais, ekskursijos apie seniausius Lietuvos žaislus vedamos kas valandą 11:30; 12:30; 13:30 ir 14:30. Pirmo apsilankymo metu siūlome jungtis prie jų ir sužinoti ne tik apie žaislų istoriją, bet suprasti ir patį muziejaus principą. Iš anksto registruotis šeimoms į šias ekskursijas nereikia, tiesiog reikia atvykti nurodytu metu. Jei lankytojų grupė yra didesnė nei 25 asmenys, tuomet siūlome paskambinti ir pranešti, nes kitai didelei grupei rekomenduosime rinktis kitą ekskursijos laiką. Už ekskursijas ir skelbiamas atviras edukacijas papildomo mokesčio nėra. Jei ekskursijos pageidaujate darbo dienos popietę, tuomet sutariame laiką ir laukiame Jūsų atvykstant. Už ekskursiją papildomai mokėti taip pat nereikia.

6. Kodėl muziejuje negalima palikti vieno vaiko?
Europoje ir kituose pasaulio kampeliuose, žaidimų kambarių paslauga muziejuose įprastai nėra praktikuojama. Muziejai yra kultūros įstaigos, skirtos pristatyti ir populiarinti konkrečią temą, kolekciją, rengti ekskursijas ir edukacijas. Kai kurie muziejai rengia temines stovyklas, kuriose dalyvauja tik vaikai, tokiu atveju tėvai su paslaugas teikiančia įstaiga pasirašo sutartis dėl įsipareigojimai bei atsakomybių. Visais kitais atvejais, pasaulyje populiarius VAIKŲ MUZIEJUS šeimos lanko kartu. Vaiką reikia ne tik lydėti, bet jam paaiškinti, perskaityti, kartu su juo tyrinėti. Žaislų muziejus taip pat vadovaujasi šia praktika. Jame pateikiamos ekspozicijos yra orientuotos į šeimas, todėl kviečiame visus kartu pažinti nepaprastai įdomią žaislų ir vaikų kasdienybės istoriją.

7. Ar Žaislų muziejuje galima švęsti vaiko gimtadienį?
Žaislų muziejuje rengiame edukacijas, kuriose lankytojai dalyvauja įvairiomis progomis. Gimtadieniai taip pat nėra išimtis, tačiau, kadangi neturime atskiros erdvės vaišėms, po edukacijos ir apsilankymo, lankytojai vaišintis keliauja toliau į mieste esančias ledaines, picerijas, kavines, šiltu metu į Bernardinų sodus.

8. Ar didelė muziejaus kolekcija?
Kaip ir daugelio pasaulio muziejų, Žaislų muziejaus fondai yra daug didesni nei yra eksponuojama (dažniausiai taip nutinka dėl riboto ekspozicijos ploto). Todėl muziejai rengia temines parodas, keičia eksponatus, vieniems leisdami pailsėti, kitus patikėdami restauratoriams, o naujus pristatydami lankytojams. Žaislų muziejaus fonduose saugoma per 4000 originalių XIX a. pab. – XX a. eksponatų. Ekspozicijoje taip pat pristatome archeologinių bei etnografinių žaislų kopijas ar jų rekonstrukcijas. 
Mūsų muziejuje svarbiausia ne eksponatų skaičius, o žaislų pasakojamos istorijos. Tyrinėdami skirtingus žaislus ir žaidimus, galime rekonstruoti vaikystės kasdienybę, jos sąsajas su suaugusiųjų pasauliu.

9. Kodėl vaikus į muziejų atvedę tėvai nėra lydintieji asmenys ir turi pirkti bilietą?
Tėvai, kurie domisi kasdienybės istorija, žaislų istorija, kurie mėgsta laisvalaikiu lankytis kultūros įstaigose, įprastai kartu vedasi ir savo vaikus. Todėl ir Žaislų muziejuje suaugusieji nėra lydintys asmenys, bet jie yra lankytojai, kartu su savo vaikais atvykę į žaislų, žaidimų, pramogų ir vaikystės tyrimams skirtą muziejų.

IKI PASIMATYMO ŽAISLŲ MUZIEJUJE!