EDUKACIJA

Žaisdami galime mokytis pačių įvairiausių dalykų. Tą darė ir akmens amžiaus vaikai, tą darė viduramžiais, taip mokomės ir mes šiandien. Tačiau daug svarbiau suvokti, jog pats žaislas ir žaidimas yra kasdienybės istorijos dalis.

Žaislų muziejaus edukacijos skirtos įvairaus amžiaus dalyviams siekiant juos įtraukti į nepaprastai įdomius istorijos tyrinėjimus, skirtingų amžių gyvensenos rekonstrukcijas. Suvokus aplinką, kasdienes temas ir kontekstą galime įžvelgti ir sąsajas su populiariais žaislais, žaidimais bei pramogomis.

Mes norime atskleisti žaislų pasaulį ir jo virsmų istoriją kaip neatsiejamą žmonijos istorijos dalį. Ar mes žaidžiame tuos pačius žaidimus kaip akmens amžiaus žmonės? Ar viduramžių žaislai atpažįstami šiandien? Kas iš viso išrado žaislus? Štai į šiuos ir daugelį kitų klausimų ieškome atsakymų kartu su smalsiais tyrinėtojais. Amžius nėra riba. Sėkmingai įsitraukia tiek darželinukai, tiek gimnazistai, tiek studentai ir senjorai.  

Edukacijas veda steigėja Indrė Jovaišaitė-Blaževičienė, archeologijos magistrai Diana Tetereva ir Judita Babenskienė, edukologijos bakaulaurantė Milda Peciūnaitė, menotyrininkė Alina Leščinskienė ir komunikacijos bakalaurantė Vytautė Žuravliovaitė.   

Darželius, mokyklas, šeimas ir draugus kviečiame į edukacinius užsiėmimus ir dirbtuves ŽAISLŲ MUZIEJUJE.

     

Pasirinkite, paskaitykite, paskambinkite ir užsisakykite. Darželiams ir mokykloms siūlome patogiausius rytinius laikus: antradienį, trečiadienį, ketvirtadienį bei penktadienį numatyti trys laikai 9:15 val.; 10:30 val.; 12 val.
Jei šie laikai nėra parankūs, tuomet būtinai suderinsime atskirai. Registruotis galima elektroniniu paštu info@zaislumuziejus.lt arba telefonu +37060400449.

   

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS DARŽELIAMS, MOKYKLOMS IR GRUPĖMS

 MOKSLO METŲ LAIKU nuo rugsėjo 1 dienos iki gegužės 31 d.

   PIRMADIENIS           O           
                                               ANTRADIENIS          9:15-14
           
  TREČIADIENIS         9:15-14            

                                               KETVIRTADIENIS     9:15-14
                                               PENKTADIENIS         9:15-14

Informacija ugdymo ir mokslo įstaigoms:

Edukacinio užsiėmimo kaina vienam dalyviui –  3 eurai,

dvi edukacinės programos vieno vizito metu – 5 eurai

minimalus dalyvių skaičius - 10. Lydintiems dviems pedagogams nemokamai.


 -----------------------------------------------------------------------------

Edukacinė ekskursija

SENIAUSIEJI LIETUVOS ŽAISLAI

Trukmė - nuo 30 min. iki 1 val. Tai priklauso nuo grupės amžiaus. Trumpiausiai vedama ikimokyklinio amžiaus vaikams, ilgiausiai suaugusiems arba labai labai susidomėjusiems. Kartu žaidžiame ir tyrinėjame seniausius žaislus, pagamintus pagal archeologinius radinius. Sužinome, su kuo žaidė viduramžiais, iš ko darė, kodėl tokius žaislus darė ir kas Lietuvoje yra rasta.


 -----------------------------------------------------------------------------

Edukacinis užsiėmimas

KELIONĖ Į AKMENS AMŽIŲ

Akmens amžius yra ilgiausias žmonijos istorijos periodas, apie kurį nemažai žinome ir vis dar stebimės, kaip žmonės sugebėjo išlikti tokiomis sudėtingomis sąlygomis. Ar buvo akmens amžiuje vaikų? Štai koks netikėtas klausimas. Vaikai tuoj pat atsako, kad BUVO. O ką jie veikė, ar žaidė, su kuo žaidė? Ar šiandien vaikai moka tokius pačius dalykus? Ar sugebėtų išgyventi vieną dieną akmens amžiuje? Tad kviečiame vaikus nuo 6 iki 10 metų kartu nukeliauti mintimis į tolimąjį laiką ir išmėginti įvairias vaikų veiklas. Trukmė – 1 val.

     
-----------------------------------------------------------------------------

Edukacinis užsiėmimas

BREIGELIO ŽAIDIMAI

Vienas iš įspūdingiausių XVI amžiaus flamandų dailininko Pieterio Breigelio vyresniojo (Pieter Bruegel the Elder) piešinių „VAIKŲ ŽAIDIMAI“ yra bene labiausiai išstudijuotas paveikslas tų mokslininkų, kurie domisi žaislais, žaidimais, pramogomis ir kasdienybės istorija. Paveikslas nupieštas 1560 metais, saugomas Vienos Meno istorijos muziejuje, tačiau tai tapo vienu iš svarbiausių šaltinių, rodančių, kaip gyveno vaikai, kuo užsiėmė, ką žaidė, kaip pramogavo. Užsiėmimo metu kartu tyrinėsime, ieškosime ir aptarsime, ar šiandien šios veiklos vis dar aktualios. Kelis žaidimus pažaisime siekdami geriau įsijausti į XVI amžiaus gyvenimą.

Užsiėmimo trukmė – iki 45 min. Jauniausi dalyviai nuo 7 metų.


-------------------------------------------------------------------------------- 

Edukacinės dirbtuvės

VILKELIŲ DIRBTUVĖS

Iš kirvio galima išvirti košę, o ką galima padaryti iš nedidelio kartoninio apskritimo ir medinio pagaliuko? Tas žaislas gali suktis, o sukdamasis net užburti žaidžiančiuosius. Ne tik mažiausius, bet ir pačius didžiausius!
Vilkelių žaidimas žinomas dar nuo senovės Egipto laikų. Vaikams smagus būdas pasirungti, o suaugusiems – puikus būdas išlaisvinti azartišką prigimtį.
Kviečiame rinktis vilkelių dirbtuves ir sužinoti, kaip iš paprasčiausių medžiagų galima pasidaryti puikų žaislą bei žaidimą. Užsiėmimo trukmė – iki 30 min. Puikiai tinka vaikams nuo 6 metų. O jei tėveliai šiek tiek padeda, tai ir mažesniems.


 -----------------------------------------------------------------------------

Edukacinis užsiėmimas

PAPRASTA – STEBUKLINGA

Akmenėliai, kankorėžiai, smėlis, medžiaga, pagaliukai – visa tai yra visai šalia mūsų! Ar mokate iš jų pasigaminti žaislus, ar mokate su jais susikurti žaidimus? Kviečiame kartu pasinerti į kūrybinį užsiėmimą ir patiems pamatyti, kaip iš paprastų medžiagų galima susigalvoti stebuklingus žaidimus. Ši programa yra sukurta ikimokyklinio amžiaus ir pradinių klasių vaikams. Užsiėmimo trukmė – 30 min. (ikimokyklinukams) / 40 min. (pradinukams).

 

-----------------------------------------------------------------------------

Edukacinės dirbtuvės mažiesiems

JAUNOJO ARCHEOLOGO TYRINĖJIMAI

Užsiėmimo trukmė – 20 min. Mažieji patirs nuostabų jaunojo archeologo džiaugsmą atrasti daiktus žemėje. Jiems teks stropiai ir kantriai tyrinėti smėlio sluoksnius, susirinkti radinius, juos pažymėti tyrimų lape ir pamėginti nustatyti, kas tai yra. Labiausiai tinka vaikams nuo 6 metų.


 -----------------------------------------------------------------------------

Edukacinis užsiėmimas

ARCHEOLOGIJOS PAMOKA

Užsiėmimo trukmė – 45 min. Tai yra dviejų archeologių parengta ir iš dalies Kultūros paveldo departamento finansuota pamoka, skirta norintiems išmėginti jėgas archeologo „kailyje“. Edukacijos dalyvius įtrauksime į paslapčių kupiną ir nepaprastai įdomų archeologijos pasaulį. Kaip archeologai dirba, ko jie ieško? Iš kur jie sužino, kad medžio gabaliukas yra senovinio žaislo liekana?...  Galėsite sužinoti atsakymus į daugybę tokių klausimų ir kartu pasimokyti, kaip dirba bei istorinius detektyvus narplioja archeologai.  Archeologijos pamokoje patys įsijausite į archeologo darbą, ieškosite radinių ir pasitikrinsite, ar tyrinėdami nepražiopsotumėte tikrojo lobio!!!
Labiausiai tinka jaunimui nuo 14 metų ir vyresniems.------------------------------------------------------------------------

Edukacinės dirbtuvės

LDK GIRIŲ AUKSAS – VAŠKAS

Trukmė – iki 40 min. Sužinosite, kodėl vaškas pelnytai vadinamas LDK girių auksu, kam jį naudojo, kur bei kaip jį vežė, kam mūsų vašką naudojo Europa. Kartu lipdysitės kvapnią ir jaukią figūrėlę ir visi kartu sukursite mažą vaškinių figūrėlių spektakliuką. Tinka vaikams nuo 3 metų, jei padeda tėveliai. O šiaip labiausiai džiaugiasi vaikai, kurie jau moka lipdyti figūrėles.


 -----------------------------------------------------------------------------

Edukacinės dirbtuvės

ARCHAJIŠKOS LĖLĖS

Trukmė – iki 45 min. Jei turite skiaučių ar nebereikalingų siūlų, galite pasiimti, bet ir muziejuje rasite didelį medžiagų kalną. Pasirinkite spalvas ir pasigaminkite pačias paprasčiausias, bet nepaprastai išraiškingas lėles bei figūrėles. Gal tai bus skudurinė Onutė, o gal net Dulsinėja iš Toboso ar gražuolė Elena. Galėsite perrengti pagal nuotaikas ir suvaidinti visiškai nesudegusiame lėlių teatre.


 -----------------------------------------------------------------------------

Edukacinės dirbtuvės

FLEKSAGONAS

Trukmė – 45 min. Fleksagonas – tai jau 75-erius metus gyvuojantis, lengvai iš popieriaus išlankstomas, net ir suaugusiuosius įtraukiantis žaidimas-galvosūkis. Norint pasigaminti fleksagoną reikia kruopštumo ir tikslumo, tačiau paskui apima magiškas jausmas juo žaidžiant. Jį lankstant paviršiai keičiasi kaip kaleidoskope – buvę išorėje pasislepia, o lig tol buvę paslėpti netikėtai išlenda į paviršių. Tinka nuo 7 metų.


-----------------------------------------------------------------------------

Edukacinis užsiėmimas

POST SCRIPTUM

Per metus vaikai parašo bent vieną laišką. Dažniausiai jį adresuoja Kalėdų seneliui. Tačiau laiškai visada buvo ypatinga bendravimo forma. Jie leidžia perduoti informaciją, užfiksuoti prabėgančias akimirkas, jų reikšmingumą, palikti nurodymus ateinančioms kartoms. Archyvuose saugomi laiškai atskleidžia mums žinias apie tai, kaip anksčiau gyveno žmonės, kokie buvo tėvų ir vaikų santykiai, auklėjimo tradicijos. Laiškuose galima įžvelgti daugybę kasdienio gyvenimo atspalvių. Laiškų rašymo tradicija Lietuvoje tęsiasi nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų, todėl šis užsiėmimas išryškins, kaip per šimtmečius keitėsi laiškas. Edukacinio užsiėmimo dalyviai ne tik sužinos apie Viduramžių laiško rašymo, apipavidalinimo ir siuntimo tradicijomis, bet ir patys parašys laišką, dės vaško atspaudą pagal senąsias tradicijas. Kartu prisiminsime ir tėvelių žaistą bei XX a. antroje pusėje vaikų mėgtą atminimo laiškų-anketų žaidimą. Užsiėmimo trukmė – 45 min., ikimokyklinio amžiaus vaikams parengtas 30 min. variantas.

----------------------------------------------------------------

Iliustruotas pasakojimas mažiesiems

LEGENDA APIE GEDIMINO SAPNĄ

Viena iš gražiausių Vilniaus legendų atgyja Žaislų muziejuje. Kartu su lankytojais žaisdami su iliustracijomis rodome ant sienos pasakojimą apie garsųjį Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikštį Gediminą, žynį Lizdeiką, sapną, geležinį vilką ir Vilniaus įkūrimą. Smagus interaktyvus būdas žaisti ir kartu pažinti mūsų šalies istorijas.

Užsiėmimo trukmė – 30 min.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------